CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN’IN TURİZMDE BAŞLATTIĞI “KOMŞUNU AL GEL” KAMPANYASINATURYİD’DEN DE

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Türkiye’ye gelen turist sayısını artırmak için yurt dışındaki vatandaşlarımıza yönelik olarak başlattığı “Komşunu Al Gel Kampanyası”na Turizm Restaurant Yatırımcıları ve İşletmecileri Derneği (TURYİD) destek verdi.

TURYİD Başkanı Kaya Demirer, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın yanı sıra ülkemizdeki yabancı firmaların çalışanlarının ve Türkiye’de görevli yabancı ülke diplomatlarının tatillerini ülkemizde geçirme çağrısından özellikle memnun olduklarını dile getirdi.

Demirer, kültür ve gelir seviyesi yüksek turist grubuna yönelik alternatif turizm kolları içinde yer alan Gastronomi Turizminin desteklenmesinin önemine dikkat çekerek, bu sayede 2023 yılı hedefi olan 50Milyon turist 50Milyar dolar gelir hedefinin kolaylıkla 75 Milyar dolar seviyelerine çıkabileceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde, turizm sektör temsilcileriyle buluşmasına Turizm Restaurant Yatırımcıları ve İşletmecileri Derneği (TURYİD) kalabalık bir heyetle katıldı.

Heyette, TURYİD Başkanı Kaya Demirer, Başkan Yardımcıları Ayhan Çarıkçılar(Midpoint) ve Gamze Cizreli (Big Chefs), Yönetim Kurulu Üyeleri Serkan Top(Waffle Stop), Doğa Erzi ,Dilek Terzioğlu (Dilek Terzioğlu Events), Lütfü Sapmaz (Portaxe), Faruk Ügümü (Hünkar), Süreyya Üzmez (Trilye) ile Sedat Zincirkıran (Sardunya), Sadettin Cesur (BTA), Mehmet Aksel (MSA), Ferudun Tunçer (Bay Döner), Vedat Başaran (Yesam Başkanı), Gökmen Sözen( Food in Life) yer aldılar.

Kaya Demirer yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kampanyasını memnuniyetle karşıladıklarını belirterek, yurt dışındaki Türklerin turizm açısından önemli bir potansiyeli bulunduğuna dikkat çekti.

Sektör olarak bu konuda 12 Ocak’ta başlamasına öncülük ettikleri “Hayatına Sahip Çık” sosyal sorumluluk kampanyasının bu çizgide ve paralelde ilerlediğini belirten Demirer, öncelikle halkın ve ülkemizde yaşayan yabancıların sokağa çıkarak, bakkalına, manavına, esnafına, restoranına sahip çıkmasının Türkiye’ye ziyaret etmeyi düşünen yabancı turistin bakış açısını olumlu olarak etkileyeceğini kaydetti.

“2023 HEDEFLERİ GASTRONOMİ TURİZMİ İLE AŞILABİLİR”

Demirer, kültür ve gelir seviyesi yüksek turist grubuna yönelik alternatif turizm kolları içinde yer alan Gastronomi Turizminin desteklenmesinin önemine dikkat çekerek, bu sayede 2023 yılı hedefi olan 50Milyon turist 50Milyar dolar gelir hedefinin kolaylıkla 75 Milyar dolar seviyelerine çıkabileceğini söyledi.

Gastronomi turizminin devlet tarafından sahiplenilmesinin ve desteklenmesinin önemini vurgulayan Demirer, bugün turist başı ortalama gelirin 705 dolar olduğu ülkemizde, bu sektörün desteklenmesi ile turizmde geliri en yüksek ülkelerden İspanya gibi turist başına 1500 dolar gelir mertebelerine ulaşılabileceğini kaydetti.

Demirer, bugüne kadar kendi öz kaynakları ile büyümekte olan sektörün destekle, kültür ve gelir seviyesi yüksek nitelikli turisti Türkiye’ye çekerek turizme büyük katkı sağlayacağını, cari açık ve istihdam konularında önemli katma değer sağlayacağını söyledi.

Türkiye'nin, uluslararası arenada imaj yönetimini devreye alması gerektiğini belirten Demirer, sektör örgütlerinin de dahil edilmesi ile yapılacak çalışmaların doğrudan planlamasına katkı sağlayacağını vurguladı. Demirer, sektörde faaliyet gösteren işletmelerin yabancı para cinsinden kiralar ile ilgili yaşamakta olduğu sorunların çözüme kavuşturulması gerektiğini, Dünya ortalamasında %8 olan Ciro/Kira oranlarının Türkiye’de %25’lere çıktığını bunun sürdürülmesi mümkün olmayan sonuçlar doğuracağını sözlerine ekledi.

Öne Çıkanlar
Search By Tags
Share your thoughts!

 

​Telephone : ​+90 212 241 75 65

Email : mail@turyid.org

​​​

Follow Us
  • Facebook Classic
  • Twitter Classic
  • Google Classic
  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • YouTube Social  Icon